Lekcja patriotyzmu

26 lutego w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach lekcję patriotyzmu przeprowadziły sierżant Julia Koroll oraz starszy kadet Katarzyna Pszowska z klasy mundurowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII, którzy mieli okazję dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby zostać żołnierzem, jakie są wymagania, możliwości, codzienne życie wojskowych, a także jak służyć ojczyźnie będąc uczniem. Zajęcia były bardzo ciekawe, liczymy na dalszą współpracę i planujemy kolejne spotkania.
Młodzież recytuje poezję

19 lutego br. odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego w języku niemieckim pt. “Jugend trägt Gedichte vor” (“Młodzież recytuje poezję”). Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Niepala oraz Dominik Sygit. Gratulujemy uczestnikom oraz zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów do konkursu przygotowała pani Liliana Koroll.Najlepszy Uczeń Powiatu Strzeleckiego

Letycja Musz, uczennica Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach została nominowana do uzyskania tytułu Najlepszy Uczeń Powiatu Strzeleckiego w kategorii szkoła podstawowa. Decyzje poznamy dopiero podczas dorocznej Gali Lauri, która odbędzie się 30 marca w Powiatowym Centrum Kultury. Gratulujemy i trzymamy kciuki!.Uchwała Rady Miejskiej w Strzelcach OpolskichUchwała Rady Miejskiej


Rekrutacja do przedszkola 2018/19

Rozpoczynamy rekrutację dzieci do naszego przedszkola. Wymagane dokumenty dostępne są również w zakładce "Rodzice"

Deklaracja rodziców/opiekunów

Karta dziecka 6 letniego

Zasady rekrutacji

Dodatkowe informacje o dziecku


Zimowy Rajd Pieszy – Kalinowice 2019

29 stycznia 2019 roku, w ramach ferii zimowych w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach odbył się po raz dwudziesty trzeci Zimowy Rajd Pieszy. W tym roku uczestniczyły w nim reprezentacje Publicznych Szkół Podstawowych z Suchej, Szymiszowa, Zespołu Placówek Oświatowych z Kadłuba i Kalinowic.  Czytaj więcej...


Wodzenie Niedźwiedzia

Uczniowie klasy V Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach, pod kierunkiem wychowawcy klasy p. Liliany Koroll, przygotowali inscenizację Wodzenie Niedźwiedzia - to tradycja karnawałowa kultywowana w niektórych wsiach Opolszczyzny, w tym także w Kalinowicach. Barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których są: myśliwy, diabeł, zakonnica, ksiądz, policjant, śmierć, pielęgniarka, młody pan, prowadzą przez wieś “niedźwiedzia”. Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka, z tego też powodu nie jest puszczany wolno, lecz prowadzony na uwięzi. Korowód chodzi od domu do domu w miejscowościach: Kalinowice, Kalinów, Niwki, Ligota Górna, Ligota Dolna. Każda gospodyni domu powinna zatańczyć z niedźwiedziem, bo to wróży szczęście na cały rok,. W ramach podziękowań za odwiedziny, mieszkańcy składają wolne datki bądź też częstują słodyczami.


Dzień Babci i Dziadka

Uczniowie klas I- III oraz przedszkolaki zaprosili do szkoły swoich dziadków, pradziadków, babcie i prababcie. Okazją do spotkania, na które przygotowali wspaniały występ oraz prezenty był zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszystko udało się znakomicie... Wiersze, piosenki oraz tańce wyrażały miłość wnuków do dziadków... Wszystkich zachwyciły...Własnoręcznie zrobione prezenty bardzo się podobały ..
Spotkanie z podróżnikiem

22 stycznia gościliśmy w naszej szkole wspaniałego człowieka-podróżnika Radzimira Burzyńskiego. Podróżnik na początku opowiedział nam, jak należy się przygotować i co trzeba zrobić przed wyruszeniem w daleką podróż. Ostatnia wyprawa p. Radzimira do Nepalu była zorganizowana w ramach projektu Namaste Decathlon. Projekt ma na celu pomoc dzieciom z ośrodka Orchid Garden w Katmandu. Społeczność szkolna również przyłączyła się do tej akcji. Nasza uczennica Letycja Musz oraz jej rodzice, po wysłuchaniu audycji radiowej wpadli na pomysł przygotowania bransoletek dla dzieci w Nepalu. Mogliśmy sami zobaczyć zdjęcia uśmiechniętych dziewczynek z Katmandu, które cieszyły się z prezentu. Pragniemy zorganizować akcję pomocy dla dzieci z ośrodka Orchid Garden oraz nawiązać z ośrodkiem współpracę. Dziękujemy p. Radzimirowi za wspaniałą prezentację i miło spędzony czas. Orchid Garden Nepal to organizacja pozarządowa założona w 2006 roku w stolicy Nepalu, Katmandu. Głównym założeniem jest wsparcie dzieci z rodzin ubogich, niepełnych bądź dotkniętych patologiami w procesie nauczania wczesnoszkolnego. Poza tym ośrodek dedykuje część swoich projektów oraz warsztatów rodzicom dzieci. Warsztaty te mają na celu zwiększenie szansy rodziców na odnalezienie się na rynku pracy. Z pomocy ośrodka korzysta obecnie około 300 podopiecznych. Poza dziećmi w wieku wczesnoszkolnym wsparcie finansowe dociera również do dzieci będących w szkołach podstawowych oraz liceum poprzez finansowanie stypendiów czy opłacanie składek szkolnych.

      

      
”W teatralnym kręgu od Szekspira do literatury współczesnej”

W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej pt. ”W teatralnym kręgu od Szekspira do literatury współczesnej”, uczniowie klasy VII, w dniu 17.01.19, obejrzeli projekcję filmu „Mary Poppins powraca” w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Zgodnie z założeniem innowacji, uczniowie zapoznają się z literaturą młodzieżową autorów brytyjskich i amerykańskich w języku angielskim. Po obejrzeniu projekcji, uczestnicy dzielili się spostrzeżeniami na temat elementów świata przedstawionego utworu. Porównywali film z książką Pameli Lyndon Travers pt.”Mary Poppinscomesback”. W roku ubiegłym, ci sami uczniowie, przygotowali przedstawienie pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” autorstwa Lymana Franka Bauma,które wystawili przed rodzicami. Spektakl nagrodzony został gromkimi brawami. Biorąc pod uwagę bardzo dobry odbiór treści innowacji, będzie ona kontynuowana w przyszłym roku szkolnym. Planowane jest rozszerzenie działań edukacyjnych na klasy młodsze.


XXVI Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych

Chór szkolny Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach, jako jedyna szkoła w gminie wziął udział w XXVI Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się 11 01.2019. Przegląd zorganizował Strzelecki Ośrodek Kultury. Występ młodych artystów spotkał się z ogromnym aplauzem. Zachwycił i wzruszył do łez. Do występów młodzi wokaliści przygotowują się pod okiem specjalisty p. Teresy Szczędziny -nauczyciela muzyki. Dziękujemy również solistom za wspaniały występ: Letycji Musz oraz Jakubowi Żelaznemu. W Przeglądzie brały również udział przedszkolaki, które wykonały przepiękne pastorałki. To kultywowanie naszej polskiej tradycji i wielkie przeżycie dla najmłodszych, którzy bardzo lubią śpiewać. Dziękujemy p. Renacie Maciołek za przygotowanie dzieci do udziału w imprezie


Koncert chóru ZPO Kalinowice

06 stycznia 2019 roku w kościele filialnym w Kalinowie odbył się przepiękny koncert kolęd w wykonaniu chóru Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach pod dyrekcją Teresy Szczędziny. W niedzielne popołudnie, dzięki koncertowi, znów mogliśmy powrócić do świątecznej atmosfery pełnej pięknej tradycji i polskich kolęd. Koncert dostarczył wielu emocji i wzruszeń. Młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami. Ksiądz Proboszcz podziękował i pogratulował szkolnemu chórowi za wspaniały występ.

      

      
Zespół Placówek Oświatowych
w Kalinowicach

ul.Szkolna 1
47-100 Strzelce Opolskie

Telefon: (077) 461 75 13

sekretariat@zpokalinowice.edu.pl

ZPO Kalinowice